Trypillian Civilization 5400 - 2750 BC

***

©2002-2006
Kolos Corp.
E-mail

                                                                                                                                                                                   (C) Михайло Відейко

ПЛАТАР - колекція старожитностей. Власники колекції - С.М.Платонов та С.О.Тарута. У 2003 взята на облік та реєстрацію Національним музеєм історії України як недержавна частина музейного фонду України.

Включає старожитності трипільської культури з території України. Колекція налічує нині понад 600 різноманітних речей і є одним з найбільших і найкращих приватних зібрань старожитностей трипільської культури. Представлені в зібранні речі можуть бути датовані періодом між 5000-3000 рр. до н. е. Це кераміка, антропоморфна пластика та зооморфна пластика, моделі будівель, інструменти та зброя з міді, кременю, каменю, кістки. Деякі вироби унікальні й не мають аналогів серед знахідок, зроблених за останні 130 років дослідження трипільських пам'яток.

Унікальними є керамічні моделі будівель колекції ПЛАТАР, які представляють невідомий раніше тип споруд. Особливості архітектури та виключне багатство їх оздоблення дозволяють припустити, що перед нами - моделі давніх храмів. Ці споруди, а також символіка, яка їх прикрашає, знаходять аналогії у давній архітектурі Месопотамії та Єгипту V-II тис. до Р.Х. Рідкісними є три моделі стільців-тронів з антропоморфними спинками.

Велика колекція антропоморфної пластики дозволяє побачити всі втілення основних образів трипільського сакрального світу - як жіночих, так і чоловічих. Серед теракот є неповторні зразки реалістичної пластики. Зібрання зооморфної пластики влючає фігурки свійських і диких тварин.

Представлена кераміка всіх етапів розвитку трипільської культури, яка належить до різних локальних варіантів та типів пам'яток, зокрема володимирівської групи, шипинецької групи, томашівської групи, канівської групи, косенівського типу, східнотрипільської культури. Керамічні вироби демонструють розвиток ремісничої майстерності та еволюцію художніх стилів упродовж двох тисяч років на землях від Дністра на заході до Дніпра на сході. Унікальним є ковчег із зображеннями тварин, а також зерновик із зображеннями рослин і тварин.

Трипільські старожитності з колекції ПЛАТАР демонструвалися на виставці "Тобі, Україно!" в Києві (2002 – 2004), а також у Вінницькому обласному краєзнавчому музеї, Львівському історичному музеї, Херсонському обласному краєзнавчому музеї. Їх використано для ілюстрування Енциклопедії трипільської цивілізації.

Література:  ПЛАТАР. Колекція предметів старовини родин Платонових і Тарут. Каталог.- Київ: Издатель, 2004.- С.8-75. <<<Back