Zaprovodiyk A., Moskalenko V., Demydenko M.

 

TRYPILLIA: CIVILIZATION OF CREATORS

 

November 22, 2016 in Kyiv National Economic University on the occasion of the 110th anniversary of the University held a remarkable event: Round Table "Trypillya: civilization of creators." Was organized by the Institute of Higher Education and student team "Enaktus" KNEU. Vadym Hetman.

 

Запроводюк А., Москаленко В., Демиденко М.

 

Трипілля: цивілізація творців

 

22 листопада 2016 року у Київському національному економічному університеті імені Вадима Гетьмана з нагоди 110-річчя університету відбулась визначна подія: круглий стіл "Трипілля: цивілізація творців". Організаторами заходу виступили Інститут вищої освіти і студентська команда «Енактус» КНЕУ ім. Вадима Гетьмана. До проведення заходу також долучились колективи кафедр політичної історії та регіональної економіки університету.Захід розпочався з вітального слова  Ректора КНЕУ  ім. Вадима Гетьмана – Павленка Анатолія Федоровича, Героя України, Заслуженого діяча науки і техніки України, академіка, Президента «Енактус КНЕУ», який започаткував в університеті проекти з популяризації Трипільської цивілізації та всіляко сприяє і допомагає в їх реалізації. Почесними гостями круглого столу були:

Президент України 2005-2010 рр., засновник та Голова Ради Інституту Президента Віктора Ющенка «Стратегічні ініціативи»- ЮщенкоВіктор Андрійович, який розповів про важливість трипільської культури та роль її відтворення для українців. Віктор Андрійович забезпечив потужний імпульс досліджень одного з найбільших первісних землеробських поселень у Європі, яке знаходиться на території Тальнівщини (Черкаська область), профінансувавши археологічні розкопки і надалі робить вагомий вклад у дослідження трипільської культури та її відтворення, підтримуюючи проведення досліджень, беручи активну участь у розкопках, а також згуртовуюючи представників української еліти навколо існуючих проблем у відродженні Трипілля на території України;

Перший проректор з науково-педагогічної та наукової роботи - Лук’яненко Дмитро Григорович, директор Інституту глобальної економічної політики КНЕУ  ім. Вадима, заслужений діяч науки і техніки України, доктор економічних наук і професор, який  є відомим в Україні і за кордоном вченим-економістом, фундатором національної наукової школи міжнародної економіки. Дмитро Григорович презентував власний вірш, присвячений Трипільській цивілізації, та урочисто передав Віктору Андрійовичу подарунковий зразок твору;

Директор національного історико-культурного музею «Трипільська культура», с. Легедзине(Черкаська область) - Чабанюк Владислав Васильович, викладач кафедри історії Уманського державного педагогічного університету ім. П.Г. Тичини та автор і режисер-постановник багатьох фільмів на історичну тематику.Під керівництвом Владислава Васильовича музей взяв участь у роботі Трипільської археологічної експедиції Інституту археології НАН України. На території музею щорічно проводяться «Толоки», під час яких студенти з усіх куточків України і всі небайдужі люди долучаються до розкопок та роблять свій вклад у благоустрій та розвиток музею;

Старший науковий співробітник Інституту археології НАН України - Відейко Михайло Юрієвич, відомий в Україні та за її межами археолог та дослідник Трипільської культури, доктор історичних наук, автор книг "Світ Трипілля", "Україна від Трипілля до Антів" і "Шляхами Трипільського світу", яка є частиною невідомої України, історія котрої прихована в імлі тисячоліть. В його книжках висвітлена історія нашого краю тих часів, коли між Карпатами та Дніпром існувала квітуча культура-складова найбільш розвиненої у Старій Європі цивілізації. Михайло Юрієвич виступив з презентацією сучасного стану досліджень та обсягів археологічних знахідок Трипільської цивілізації в Україні.

Директор інституту Українського суспільства - Дудко Ірина Дмитрівна завідувач кафедри політичної історії, доктор політичних наук, професор, яка є надійним партнером у різноманітних заходах університету, виступила з цікавою науковою доповіддю щодо витоків Трипільскої культури;

Майстриня з реконструкції Трипільскої кераміки, член Національної спілки Народного мистецтва України - Смолякова Людмила Іванівна, відома та визнана у світі майстриня з реконструкції трипільської кераміки: предметів гончарства з малюнками місячного календаря, тварин, людей, а також надзвичайної краси дрібної пластики - керамічних фігурок. Доробок Людмили Іванівни складає понад тисячу першозразків предметів Трипілля.

Наставник команди "Енактус", директор Інституту вищої освіти - Антонюк Лариса Леонтіївна, професор і доктор економічних наук,яка підготувала на різноманітні міжнародні та національні студентські конкурси 13 команд, які успішно представляли Україну на національних, регіональних та між контенентальних змаганнях, займаючи призові місця, разом з представниками студентської команди розповіли про реалізовані проекти, пов’язані із Трипільською цивілізацією, які були представлені на Всесвітньому кубку «Енактус» у Південній Африці. Варто відзначити, що дані проектиотримали підтвердження про відповідність глобальним цілям ООН.

Студентська команда КНЕУ відомого міжнародного конкурсу «Енактус» розповіла про їхню ініціативу щодо популяризації історико-археологічних надбань України в рамках проекту «Трипілля: цивілізація творців».«Енактус» - це міжнародна неприбуткова організація, що об’єднує студентів, викладачів і представників бізнесу, які використовують потужність підприємницької дії на підвищення життєвих стандартів людей із різними потребами і для збереження довкілля. Ідея поширення трипільської культури виникла на основі співпраці з народною майстринею Людмилою Іванівною Смоляковою.

У рамках проекту проведено виставку трипільської культури в Музеї історії КНЕУ. Крім цього, Людмила Іванівна провела ряд майстер-класів з ліплення глиняних виробів часів Трипілля для студентів університету, які налагодили співпрацю з місцевим Валеоцентром ім.Бобришева, в якому літні люди опановують техніку відновлення здоров`я та ведуть активний спосіб життя, та організували проведення серії навчальнихмайстер-класів для членів Валеоцентру, і передали їм досвід проведення арт терапії. Інструментом поширення трипільської культури  та джерелом створення додаткового доходу для літніх людей були організовані спільно з студентською командою корпоративні свята у таких відомих міжнародних консалтингових компаніях як «KPMG» та «E&Y».Під час реалізації проекту команді вдалося покращити рівень якості життя людей та створити нові можливості розвитку для 200 студентів та 70 людей київської громади літніх людей.

Також в межах проекту у співпраці з компанією «KPMG» та Київським ботанічним садом ім. М.М.Гришка було створено ландшафтну композицію трипільської культури біля головного корпусу КНЕУ. Окрім цього  арт-терапію з ліплення було проведено для дітей-переселенців з Донбасу у співпраці з міжнародним фондом «Карітас Україна» та БФ «БО Свої»,  під час яких діти поринули у  затишну атмосферу творчості і змогли поглибити свої знання про трипільську культуру та магічні значення трипільських символів.

Навесні 2016 року учасники команди «Енактус» разом з студентами факультету регіональної економіки КНЕУ та Смоляковою Людмилою Іванівною, взяли участь у святкуванні дня міста Києва та провели майстер-класи, а також виставку трипільських виробів у парку Кіото. Під час проведення ивставки команда познайомилась з депутатом Української міської ради - Огарковою Світланою Володимирівною, яка поділилась враженнями про стан місцин, безпосередньо пов`язаних з трипільською культурою: с. Трипілля, с. Халеп`я та с. Витачів.

Результатом знайомства стало започаткування нового туристичного маршруту «Трипільський Місяць», в основу якого було покладено вело-маршрут, що починається з м. Українка та проходить через села Трипілля, Халеп`я, Витачів та Щербанівка - місця з надзвичайними краєвидами та енергетикою трипільської культури. Команда також розробила туристичний символ для маршруту «Трипільський Місяць», а також реалізувала виробництво перших сувенірних виробів – чашок з трипільською символікою.Під час першого віло-пробігу новоствореним маршрутом учасники подолали більше 50 км. місцями Українського району. На фінальній точці маршруту у с. Витачів, разом з переселенкою з АР Крим, Аліною та місцевими жителями села було проведено майстер-клас з розпису еко-торбинок на трипільську тематику, а також майстер-клас з ліплення трипільських фігурок.

В результаті реалізації проекту команді вдалося створити конкурентну модель туристичного розвитку району на основі трипільської культури, а також досягти покращення матеріального становища для 7 жителів в кожному селі маршруту та жителів міста Українка, за рахунок створення можливостей для реалізації сувенірної продукції, а також продуктів харчування, що стали у нагоді для вело-туристів.

Варто зазначити, що зараз команда працює над розширенням практики організації виставок реконструкцій трипільської кераміки в різних місцях, зокрема і на території міжнародного аеропорту м. Бориспіль. Реалізація ідеї виставки сприятиме зростанню іміджу міжнародного центру перельотів та збільшенню кількості його клієнтів, а такожпозитивній популяризації бренду держави Україна серед громадян інших країн світу.

.

 

 

Запроводюк Анастасія, капітан команди «Енактус» 2012-2013 рр.,

аспірантка кафедри міжнародної економіки, провідний фахівець

з управління проектами з інноваційних технологій

у вищій школі Інституту вищої освіти КНЕУ ім. Вадима Гетьмана

Москаленко Вадим, учасник команди «Енактус» 2015-2016рр.,

менеджер проекту «Енергія Трипілля»,фінансово-економічний

факультет, 4 курс, 4 група, КНЕУ ім. Вадима Гетьмана

Демиденко Марина, учасник команди «Енактус» 2015-2016рр.,

факультет міжнародної економіки і менеджменту,

4 курс, 5 група, КНЕУ ім. Вадима Гетьмана